ourougoua kavani

Ο Έντισον Καβάνι, ήταν ο πρωταγωνιστής της δεύτερης αναμέτρησης για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στη νίκη δηλαδή της Ουρουγουάης (2-1) επί της Πορτογαλίας.

Ο 31χρονος στράικερ... σκότωσε την ομάδα του Σάντος σκοράροντας δύο φορές (7’, 62’) και έστειλε τη «σελέστε» στα προημιτελικά, όπου θα συναντήσει τη Γαλλία.

Ενδιάμεσα (55’) είχε ισοφαρίσει ο Πέπε με κεφαλιά, με την Πορτογαλία να έχει την εδαφική υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά να είναι αρκετά φλύαρη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ουρουγουάη (Ταμπάρες): Μουσλέρα – Μ. Κάσερες, Γοδίν, Χιμένες, Λασάλτ – Νάντες (81’ Κ. Σάντσες), Τορέιρα, Βεσίνο, Μπετανκούρ (63’ Κρ. Ροντρίγκες) – Λ. Σουάρες, Καβάνι (74’ Στουάνι)

Πορτογαλία (Σάντος): Ρουί Πατρίσιο – Ρικάρντο Περέιρα, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο – Μπερνάρντο Σίλβα, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα (65’ Κουαρέσμα), Ζοάο Μάριο (85' Μ. Φερνάντες) – Κρ. Ρονάλντο, Γκέντες (74’ Αντρέ Σίλβα)

Πρόκριση για Γαλλία σε επικό ματς! 

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με μία τρομερή εμφάνιση στην οποία σημείωσε δύο πανέμορφα τέρματα και είχε ένα κερδισμένο πέναλτι, έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη-πρόκριση της Γαλλίας επί της Αργεντινής με 4-3 σε ένα παιχνίδι... ΕΠΟΣ!

Απίστευτο ματς μεταξύ δύο μεγάλων ομάδων, με τρομερά γκολ, δύο ανατροπές και τους τρικολόρ να είναι εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος σφραγίζοντας το εισιτήριο για την οκτάδα. Ο Γκριεζμάν στο 13’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά την τρομερή κούρσα του Εμπαπέ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Απάντησε ο Ντι Μαρία στο 41’ με έναν κεραυνό που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Γιορίς. Την αργεντίνικη αντεπίθεση ολοκλήρωσε ο Μερκάδο με μπόλικη δόση τύχης στο 49’ δίνοντας προσωρινά το προβάδισμα στην «αλμπισελέστε» (1-2).

Το ματς από εκείνο το σημείο εξελίχθηκε σε γαλλικό μονόλογο. Αρχικά ο Παβάρ στο 57’ με τρομερή σουτάρα, επανέφερε την ισορροπία στο παιχνίδι (2-2) και επτά λεπτά αργότερα στο 64’, ο Εμπαπέ με συρτό σουτ νίκησε τον Αρμάνι κάνοντας το 3-2.

Ο 19χρονος επιθετικός της Παρί, ήταν εκείνος που στο 69’ μετά από όμορφη αντεπίθεση και πάσα του Ζιρού, με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δείχνοντας να τελειώνει τη δουλειά για τους Γάλλος!

Ο Αγουέρο στο 93’ με κεφαλιά νίκησε τον Γιορίς (4-3) πηγαίνοντας να προξενήσει πολλαπλά γαλλικά... εγκεφαλικά, με τον Ιρανό ρέφερι να σφυρίζει ένα λεπτό αργότερα τη λήξη της αναμέτρησης. Στην επόμενη φάση η Γαλλία θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πορτογαλία-Ουρουγουάη.

Από την άλλη, η Αργεντινή, έδειξε την τεράστια αξία της, όμως έμεινε εκτός συνέχειας, με το μέλλον του Λιονέλ Μέσι να είναι αμφίβολο στην "αλμπισελέστε".

Αναλυτικά οι συνθέσεις:

Γαλλία (Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Πογκμπά, Γκριζμάν (83' Φεκίρ), Ζιρού, Εμπαπέ (88’ Τοβάν), Καντέ, Ματουιντί (75’ Τολισό), Ερνάντες

Αργεντινή (Σαμπάολι): Αρμάνι, Μερκάντο, Ταλιαφίκο, Μπανέγκα, Μέσι, Ντι Μαρία, Μασεράνο, Πέρες (66' Aγκουέρο), Ρόχο (46’ Φάτσιο), Οταμέντι, Παβόν (75' Μέσα)

moudial paixtes

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας και οριστικοποιήθηκαν τα 8 ζευγάρια στη φάση των 16 της διοργάνωσης. Ξεχωρίζει, αν μη τι άλλο, η σπουδαία αναμέτρηση της Γαλλίας με την Αργεντινή.

Αναλυτικά τα ζευγάρια και το πρόγραμμα:

Σάββατο, 30 Ιουνίου:

17:00 Γαλλία - Αργεντινή

21:00 Ουρουγουάη - Πορτογαλία

Κυριακή, 1 Ιουλίου

17:00 Ισπανία - Ρωσία

21:00 Κροατία - Δανία

Δευτέρα, 2 Ιουλίου

17:00 Βραζιλία - Μεξικό

21:00 Βέλγιο - Ιαπωνία

Τρίτη, 3 Ιουλίου

17:00 Σουηδία - Ελβετία

21:00 Κολομβία - Αγγλία

mundia kypelo

Δείτε τι έχει γίνει μέχρι τώρα, τα επόμενα ματς και την πορεία έως τον τελικό.

1ος όμιλος
1η αγωνιστική (14-15/06)
Ρωσία - Σαουδική Αραβία            5-0
Αίγυπτος - Ουρουγουάη              0-1

2η αγωνιστική (19-20/06)
Ρωσία - Αίγυπτος                        3-1
Ουρουγουάη - Σαουδική Αραβία   1-0

Ομάδες N-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Ρωσία 2-0-0 8-1 6
2. Ουρουγουάη 2-0-0 2-0 6
3. Σαουδική Αραβία 0-0-2 0-6 0
4. Αίγυπτος 0-0-2 1-4 0

3η αγωνιστική (25/06)
Ουρουγουάη - Ρωσία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
Σαουδική Αραβία - Αίγυπτος (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

2ος όμιλος
1η αγωνιστική (15/06)
Μαρόκο - Ιράν                  0-1
Πορτογαλία - Ισπανία       3-3

2η αγωνιστική (20/06)
Πορτογαλία - Μαρόκο      1-0
Ιράν - Ισπανία                  0-1

Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Πορτογαλία 1-1-0 4-3 4
2. Ισπανία 1-1-0 4-0 4
3. Ιράν 1-0-1 1-1 1
4. Μαρόκο 0-0-2 0-2 0

3η αγωνιστική (25/06)

Ιράν - Πορτογαλία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)
Ισπανία - Μαρόκο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

3ος όμιλος
1η αγωνιστική (16/06)
Γαλλία - Αυστραλία       2-1
Περού - Δανία               0-1

2η αγωνιστική (21/06)
Δανία - Αυστραλία        1-1
Γαλλία - Περού              1-0
 

Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Γαλλία 2-0-0 3-1 6
2. Δανία 1-1-0 3-2 4
3. Αυστραλία 0-1-1 2-3 1
4. Περού 0-0-2 0-2 0

3η αγωνιστική (26/06)
Δανία - Γαλλία (17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
Αυστραλία - Περού (17:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

4ος όμιλος
1η αγωνιστική (16/06)
Αργεντινή - Ισλανδία         1-1
Κροατία - Νιγηρία              2-0

2η αγωνιστική (21-22/06)
Αργεντινή - Κροατία          0-3
Νιγηρία - Ισλανδία             2-0

Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Κροατία 2-0-0 5-0 6
2. Νιγηρία 1-0-1 2-2 3
3. Ισλανδία 0-1-1 1-3 1
4. Αργεντινή 0-1-1 1-4 1

3η αγωνιστική (26/06)
Νιγηρία - Αργεντινή (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Ισλανδία - Κροατία (21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

5ος όμιλος
1η αγωνιστική (17/06)
Κόστα Ρίκα - Σερβία           0-1
Βραζιλία - Ελβετία             1-1

2η αγωνιστική (22/06)
Βραζιλία - Κόστα Ρίκα        2-0
Σερβία - Ελβετία                1-2
 

 Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Βραζιλία 1-1-0 3-1 4

2. Ελβετία 1-1-0 3-2 4
3. Σερβία 1-0-1 2-2 3
4. Κόστα Ρίκα 0-0-2 0-3 0

3η αγωνιστική (27/06)

Σερβία - Βραζιλία (21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)
Ελβετία - Κόστα Ρίκα (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

6ος όμιλος
1η αγωνιστική (17-18/06)
Γερμανία - Μεξικό                0-1
Σουηδία - Ν. Κορέα             1-0

2η αγωνιστική (23/06)
Ν. Κορέα - Μεξικό (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)
Γερμανία - Σουηδία (21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Μεξικό 1-0-0 1-0 3
2. Σουηδία 1-0-0 1-0 3
3. Γερμανία 0-0-1 0-1 0
4. Νότια Κορέα 0-0-1 0-1 0

3η αγωνιστική (27/06)
Ν. Κορέα - Γερμανία (17:00, Kazan Arena, Καζάν)
Μεξικό - Σουηδία (17:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

7ος όμιλος
1η αγωνιστική (18/06)
Βέλγιο - Παναμάς         3-0
Τυνησία - Αγγλία          1-2

2η αγωνιστική (23-24/06)
Βέλγιο - Τυνησία (15:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)
Αγγλία - Παναμάς (15:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Βέλγιο 1-0-0 3-0 3
2. Αγγλία 1-0-0 2-1 3
3. Τυνησία 0-0-1 1-2 0
4. Παναμάς 0-0-1 0-3 0

3η αγωνιστική (28/06)
Αγγλία - Βέλγιο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)
Παναμάς - Τυνησία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)

8ος όμιλος
1η αγωνιστική (19/06)
Κολομβία - Ιαπωνία            1-2
Πολωνία - Σενεγάλη           1-2

2η αγωνιστική (24/06)
Ιαπωνία - Σενεγάλη (18:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)
Πολωνία - Κολομβία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)

Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Ιαπωνία 1-0-0 2-1 3
2. Σενεγάλη 1-0-0 2-1 3
3. Πολωνία 0-0-1 1-2 0
4. Κολομβία 0-0-1 1-2 0

3η αγωνιστική (28/06)
Ιαπωνία - Πολωνία (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)
Σενεγάλη - Κολομβία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

Φάση «16» (30/6-3/7)
1) Νικητής 3ου ομίλου - Δεύτερος 4ου ομίλου (30/06, 17:00, Kazan Arena, Καζάν)

2) Νικητής 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου (30/06, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

3) Νικητής 2ου ομίλου - Δεύτερος 1ου ομίλου (01/07, 17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

4) Νικητής 4ου ομίλου - Δεύτερος 3ου ομίλου (01/07, 21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

5) Νικητής 5ου ομίλου - Δεύτερος 6ου ομίλου (02/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

6) Νικητής 7ου ομίλου - Δεύτερος 8ου ομίλου (02/07, 21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

7) Νικητής 6ου ομίλου - Δεύτερος 5ου ομίλου (03/07, 17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

8) Νικητής 8ου ομίλου - Δεύτερος 7ου ομίλου (03/07, 21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Προημιτελική Φάση (6-7/7)
 9) Νικητής 1 - Νικητής 2 (06/07, 17:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
10) Νικητής 5 - Νικητής 6 (06/07, 21:00, Kazan Arena, Καζάν)
11) Νικητής 7 - Νικητής 8 (07/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
12) Νικητής 3 - Νικητής 4 (07/07, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

Ημιτελική Φάση (10-11/7)
13) Νικητής 9 - Νικητής 10 (10/07, 21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
14) Νικητής 11 - Νικητής 12 (11/07, 21:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

«Μικρός» Τελικός (14/7)
Ηττημένος 13 - Ηττημένος 14 (17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Τελικός (15/7)
Νικητής 13 - Νικητής 14 (18:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

 

ethniki basket

Άργησε να αφυπνιστεί η Εθνική ομάδα μπάσκετ με αντίπαλο τη Γαλλία και ηττήθηκε δίκαια με 87-95, παρά το ξέσπασμα που είχε προς το τέλος.

Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει αισθητά τη διαφορά των 20 πόντων και να ηττηθεί τελικά με οκτώ, κερδίζοντας μόνο μία ηθική ικανοποίηση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απολύτως τραγικό για την Ελλάδα. Η άμυνα ήταν κάκιστη, ο Αντετοκούνμπο πάλευε μόνος του, ενώ και στην επίθεση οι επιλογές ήταν βιαστικές. Έτσι βρεθήκαμε με 19 πόντους πίσω.  

Προς το τέλος της τρίτης περιόδου όμως και στην αρχή της τέταρτης η Εθνική μας ξεκίνησε μία σειρά από τρίποντα και έτσι η διαφορά έφτασε και τους έξι. Στη συνέχεια όμως υπήρξαν νέα λάθη και τελικά η Ελλάδα ηττήθηκε με οκτώ πόντους διαφορά. 

Αξίζει πάντως να σημειωθεί και η σε μερικά σημεία εχθρική διαιτησία. 

moudial paixtes

Αποκλείστηκε από το Μουντιάλ η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία, καθώς έχασε 2-0 από τη Νότια Κορέα.

Πρόκειται για την πρώτη φορά που η γερμανική ομάδα αποκλείεται στην ιστορία της στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης. 

Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ ηττήθηκε 2-0 από τη Νότια Κορέα στο Καζάν (6ος όμιλος, 3η αγωνιστική), με γκολ του Γιουνγκ Γκουόν Κιμ στο 90΄+3΄ και του Χέουνγκ Μιν Σον στο 90΄+6΄, κι έμεινε εκτός συνέχειας. 

Την ίδια στιγμή, πανηγυρική και απόλυτα δίκαιη πρόκριση για τους «16» του Μουντιάλ πήρε η Σουηδία, επικρατώντας 3-0 του Μεξικού στο Εκατέρινμπουργκ και παίρνοντας την πρώτη θέση του 6ου ομίλου.

Ο Αουγκούστινσον στο 50΄, ο Γκράνκβιστ με πέναλτι στο 62΄ και ο Αλβαρες (αυτογκόλ) στο 74΄ ήταν οι σκόρερ των Σκανδιναβών, οι οποίοι στις 3/7 θα αντιμετωπίσουν τον δεύτερο του 5ου ομίλου.

Παρά την ήττα, το Μεξικό θα βρεθεί επίσης στους «16», χάρη στην... αυτοχειρία της Γερμανίας απέναντι στη Νότια Κορέα, και θα παίξει στις 2/7 με τον νικητή του 5ου ομίλου.

real vasilisa

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 3-1 της Λίβερπουλ στον τελικό στο Κίεβο, κατέκτησε το 13ο Champions League της ιστορίας της και τρίτο σερί, αλλά και τέταρτο τα τελευταία πέντε χρόνια.

Καθοριστική στιγμή του τελικού το 31ο λεπτό της αναμέτρησης όπου η Λίβερπουλ στερήθηκε των υπηρεσιών του κορυφαίου της παίκτη, Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στον ώμο μετά από μονομαχία με τον Ράμος.

Κορυφαίος της Ρεάλ Μαδρίτης ο Γκάρεθ Μπέιλ, που "καθάρισε" τον αγώνα μπαίνοντας ως αλλαγή στο 61ο λεπτό και πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο 64ο και 83ο λεπτό.

H διακύμανση του σκορ:

H Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό με τον Κάριους να δίνει κυριολεκτικά την μπάλα στον Μπενζεμά σε κενό τέρμα για το 1-0.

Η Λίβερπουλ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 55ο λεπτό, ύστερα από στημένη φάση, ο Λόβρεν κέρδισε κατά κράτος την αντίπαλη άμυνα και ο Μανέ με προβολή νίκησε τον Νάβας.

Στο 64o λεπτό ο Μπέιλ με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι πέτυχε το 2-1 για την Ρεάλ.

Στο 83ο λεπτό, ο Κάριους, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στο σουτ του Μπέιλ από τα 30 μέτρα για το 3-1.

Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Με τον Ίσκο στο 48o λεπτό οι Μαδριλένοι και με τον Μανέ η Λίβερπουλ στο 70ο λεπτό.

Τραγική εμφάνιση του τερματοφύλακα της Λίβερπουλ Κάριους ο οποίος φέρει ευθύνη στο πρώτο και στο τρίτο τέρμα των Μαδριλένων.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Μαρσέλο, Καρβαχάλ (37' Νάτσο), Ράμος, Βαράν, Καζεμίρο, Κροος, Μόντριτς, Ισκο (61' Μπέιλ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (89' Ασένσιο).

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Κάριους, Αρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (83' Τσαν), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (30' Λαλάνα), Φιρμίνο.

olymp rieka

Στρωμένος από… χρυσάφι είναι ο δρόμος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League.

Πέρα από τη δόξα και την ευκαιρία για νέες διακρίσεις στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης, η πρόκριση επί της Ριέκα εξασφαλίζει και τεράστια οικονομικά οφέλη για τους «ερυθρόλευκους».

Μόνο η πρόκριση στους ομίλους του Champions League από τη φάση των πλέι οφ πριμοδοτείται με 3 εκατ. ευρώ.

Κατά τα άλλα η συμμετοχή στους ομίλους αποφέρει φιξ μπόνους 12,7 εκατ. ευρώ, ενώ 1,5 εκατ. ευρώ είναι το πριμ για κάθε νίκη και 500.000 ευρώ για κάθε ισοπαλία.

Επίσης, προβλέπονται μπόνους για κάθε πρόκριση, 6 εκατ. ευρώ για τους «16», 6,5 εκατ. για τους «8», 7,5 εκατ. για τα ημιτελικά, ενώ ο νικητής της διοργάνωσης εισπράττει 15,5 εκατ. και ο ηττημένος του τελικού 11 εκατ.

Συν τοις άλλοις, με την ΑΕΚ να έχει αποκλειστεί, ο Ολυμπιακός θα εισπράξει όλο το πακέτο χρημάτων του market pool: Ένα στάνταρ ποσό που προβλέπεται ανά χώρα βάσει εμπορικής αξίας και για να καταλάβει κανείς τα μεγέθη, τη σεζόν 2015-16 ξεπέρασε για τον Ολυμπιακό τα 16 εκατ. ευρώ.

Την πολυπόθητη πρόκριση στους ομίλους του Champions League πήρε ο ΟΛυμπιακός με 2η νίκη του μέσα στην έδρα της Ριέκα .

 

Περισσότερα Άρθρα...